Kim jestem

Cześć! Nazywam się Dawid Mrowiec i często rozmyślam nad tym co zrobić aby firmy mogły skutecznie realizować swoje cele w świecie pełnym ryzyka.

Od kilku lat staram się gromadzić wiedzę z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa w biznesie oraz w miarę możliwości przyczyniać się do jej rozszerzania.

Aha, i co najważniejsze: mam szczęście należeć do grupy osób, które łączą pracę z pasją 🙂

Ale po kolei…

Dzieciństwo z ryzykiem w tle

Gdy z perspektyw dnia dzisiejszego patrzę w przeszłość, to już we wczesnym dzieciństwie pociągały mnie rzeczy związane z ryzykiem. Zatem aby skutecznie realizować kolejne (często szalone) pomysły i jednocześnie w ich trakcie nadmiernie się nie uszkodzić – musiałem nauczyć się dostrzegać źródła niebezpieczeństwa oraz podejmować niezbędne środki, służące opanowaniu ryzyka. Było to takie nieuświadomione „zarządzanie ryzykiem”.

Większość nastoletniego życia minęła  również na tego typu aktywności, przeplatanej dużą ilością sportu oraz nauką, z którą nigdy nie miałem specjalnych problemów.

W czasie gimnazjum rozpoczęła się moja przygoda ze światem walki wręcz. Pierwszą „sztuką” jaką zacząłem zgłębiać było Muay Thai (znane także jako boks tajski). Z kolei w drugiej klasie szkoły średniej zetknąłem się z isreali krav maga, która znacząco wpłynęła na moje dalsze życie i którą, z przerwami trenuję do dzisiaj.

Zainteresowanie tematyką walki wręcz, „wciągnęło” mnie bardzie w świat bezpieczeństwa,  czego konsekwencją był wybór studiów z tej dziedziny.

Formalne i nieformalne studia nad bezpieczeństwem

Z racji tego, że nauka, wykształcenie i wiedza zawsze stanowiły dla mnie dużą wartość, do studiów podszedłem „na poważnie”: starając się jak najwięcej na nich skorzystać i rozwinąć się w interesujących mnie tematach.

Na drugim roku studiów miałem okazję odbywać praktykę w agencji detektywistycznej. Czas ten nie tylko umożliwił mi nabycie przydatnych, ciekawych umiejętności, ale także uzmysłowiły, że świat biznesu – jak mało które środowisko – zmaga się z problemami odnoszącymi się do domeny bezpieczeństwa. Jednocześnie, niestety, niewiele osób w biznesie działających zdaje sobie z tego sprawę…

Równocześnie w mojej głowie narodził się pomysł, zakładający specjalizację w tym temacie, a także przekucie niewątpliwej pasji do kwestii związanych z ryzykiem i bezpieczeństwem w źródło utrzymania.

Od tego momentu na własną rękę zacząłem zgłębiać tematykę bezpieczeństwa w biznesie, choć nie było (i nadal nie jest) to zadanie łatwe.

Jedną z przyczyn jest niezwykle uboga liczba opracowań o nim traktujących, ale także duże skomplikowanie wielu problemów i towarzysząca im pokusa prostych odpowiedzi.

Jednak w zakresie bezpieczeństwa nas samych i naszych organizacji, największy problem stanowi ludzka natura. Z jej powodu żyjemy w przekonaniu, że nawet jeśli świat pełen jest niebezpieczeństw, to „nam nic nie grozi”, czy „że możemy czuć się bezpieczni, bo akurat naszej firmie TO przytrafić się nie może”.  Takie poznawcze skrzywienie sprawia, iż w  wielu sytuacjach, gdy ryzykiem należy się zainteresować, my nie dostrzegamy zagrożeń bądź je bagatelizujmy. Tego typu błędy często drogo kosztują…

Wracając jednak do formalnej ścieżki mojej edukacji…

Ukończyłem:

 • Politykę bezpieczeństwa na PWSZ w Oświęcimiu – broniąc pracę dyplomową  pt. „Terroryzm islamski w Rosji”;
 • Psychologię w zarządzaniu w ramach kierunku zarządzanie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie – badając sposoby zabezpieczenia firm przed nadużyciami ze strony pracowników w ramach pracy magisterskiej pt. „System bezpieczeństwa firmy a problem nielojalności pracowników”;
 • Bezpieczeństwo narodowe, również na UJ – przygotowując w ramach pracy magisterskiej model służący do identyfikacji zagrożeń dla współczesnych przedsiębiorstw (praca ta wygrała konkurs dziekana WSMiP UJ na najlepszą pracę magisterską obronioną w 2018 roku).

Zaangażowanie w studia oraz zainteresowanie przekazywaną w ich ramach wiedzą sprawiły, że były one dla mnie bardzo przyjemnym doświadczeniem i bez problemu udało mi się ukończyć sformalizowaną część edukacji z bardzo dobrymi wynikami (wszystkie dyplomy obronione z wyróżnieniem).

W czasie studiów brałem również czynny udział w paru konferencjach naukowych. W ich ramach, miałem okazję dzielić się wiedzą z zakresu tematów takich jak: manipulacja w sektach (konferencje „O wolności i prawach człowieka”, Oświęcim, 2014r.), etyka jako klucz do bezpieczeństwa firmy  (5th Scientific Conference on Idealized Design: Ethics and Rational Decision Making, Kraków, 2016r.), czy profil kompetencyjny menadżera bezpieczeństwa (7th International Scientific Conference on Idealized Design: The “Democratic Man”, Kraków, 2018r.).

O blogu

Moje doświadczenia w zakresie problematyki ryzyka wskazują, że każda ludzka aktywność jest nim mniej lub bardziej obarczona. Szczególnie wiele jego źródeł występuje w świecie biznesu. Chcąc osiągać cele (czy to osobiste czy firmowe), rozwijać się, czy realizować swoją misję wystawiamy się na ryzyko o zróżnicowanej naturze. Na naszej drodze mogą pojawić się trudności, problemy, zagrożenia. Możemy także popaść w mniejsze bądź większe kryzysy. Z drugiej jednak strony –nic nie robiąc, ryzykujemy więcej: rynek „rozjeżdża” naszą firmę, my sami popadamy w stagnację i apatię, rezygnujemy z marzeń.

Jedynym sensownym rozwiązaniem jest racjonalne podejście do ryzyka. Opiera się ono na świadomości nie tylko szans, ale i zagrożeń, znajomości metod minimalizacji niebezpieczeństwa oraz na podejmowaniu przemyślanych decyzji. Takie podejście obejmuje również nabywanie swoistej antykruchości (zdolności do coraz skuteczniejszego reagowania na kolejne wyzwania i zagrożenia).

Taka orientacja nie tylko zwiększy obiektywne bezpieczeństwo Twoje i Twojej firmy, ale pozwoli złapać nieco stabilizacji w nieprzewidywalnym i dynamicznym świecie współczesnego biznesu.

Jeśli przekonuje Cię taka filozofia, to świetnie trafiłeś – TEN BLOG JEST WŁAŚNIE DLA CIEBIE!

Blog ten jest dla wszystkich tych, którzy zorientowani są na rozwój i chcą zwiększyć swoje szanse na sukces w biznesie oraz poczuć się bezpieczniej.

W czym mogę Ci pomóc?

Jestem świadomy, że hasło bezpieczeństwo w biznesie, to pojemny „worek pojęciowy”. W związku z czym doprecyzuję jakie problemy mogę pomóc Ci rozwiązać.

 

Jeśli prowadzisz firmę
 • Identyfikuję elementy zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia kryzysu bądź upadku firmy.
 • Realizuję audyty firmowego bezpieczeństwa informacji.
 • Pomagam przystosować organizację do wymagań nowego prawa o ochronie danych osobowych (RODO).
 • Prowadzę szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa dla pracowników nietechnicznych.
 • Tworzę polityki bezpieczeństwa (w tym polityki bezpieczeństwa informacji i danych osobowych).
 • Pomagam zarządzać ryzykiem i prowadzę szkolenia w tym zakresie.
 • Pomagam rozwiązywać problemy w zakresie nadużyć pracowniczych.
Jeśli funkcjonujesz w biznesie (jesteś pracownikiem, menadżerem, przedsiębiorcą)
 • Pomagam w radzeniu sobie ze stresem i budowaniu odporności psychicznej (szkolenia i trening).
 • Pomagam uniknąć oszustwa i manipulacji (szkolenia i doradztwo).
 • Uczę jak włączyć instrumentarium z zakresu zarządzania ryzykiem w proces podejmowania decyzji.
 • Wspieram proces podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów (metody i techniki zwiększające skuteczność tego procesu oraz uwrażliwienie na błędy poznawcze występujące w jego czasie).
 • Doradzam i szkolę w zakresie bezpieczeństwa w podróży.
 • Pomagam radzić sobie z tzw. trudnymi ludźmi (m.in. psychopaci, makiawelicy, wampiry emocjonalne) i z trudnymi sytuacjami.
 • Szkolę i doradzam w zakresie zmniejszenia ryzyka wypalenia zawodowego.
 • Podpowiadam jak chronić szczególne cenne informacje.
 • Rozwiązuję problemy w zakresie zaburzeń funkcjonalności stosunków międzyludzkich (kłamstwo, plotkowanie, konflikty itp.).

Nie przedłużając, zapraszam Cię Drogi Czytelniku do skorzystania ze zgromadzonej tutaj wiedzy, a także do dołożenia „swojej cegiełki” (w komentarzach) w postaci przemyśleń, doświadczeń, spostrzeżeń bądź konstruktywnej krytyki, którą bardzo sobie cenię!

Jeśli spodobały Ci się zawarte na blogu treści bądź mogłyby one zainteresować Twoich znajomych, podziel się proszę linkiem do tej strony. To wiele dla mnie znaczy!

Serdecznie zapraszam również na stronę firmy B-secure!