Oswoić cyberświat. Tożsamość, zaufanie i bezpieczeństwo w Internecie – Edward Lucas (książka)

cyberbezpieczeństwo, ochrona prywatności

Cyberbezpieczeństwo z pewnością nie należy do łatwych tematów. Przenikanie się kwestii organizacyjnych, politycznych, społecznych z często bardzo skomplikowanymi problemami technicznymi sprawia, że postrzegamy je jako obszar nieprzeciętnie złożony. Z drugiej jednak strony skazani jesteśmy na codzienne korzystanie z urządzeń i sieci, które podatne są na różnego rodzaju zagrożenia. Zatem problem ten dotyka nas wszystkich i, chcąc nie chcąc, musimy sobie z nim radzić.

Tematyka bezpieczeństwa IT jest bardzo szeroka i osoba, która próbuje rozpocząć swoją przygodę w tym temacie może nabawić się pewnego zawrotu głowy. Na pytanie o to od czego zacząć, dobrą odpowiedzią wydaje się książka Edwarda Lucasa pt. „Oswoić cyberświat”.

Autor do problemu podchodzi w sposób holistyczny, dzięki czemu książka z jednej strony przekazuje podstawową wiedzę (bez wchodzenia w nadmierne szczegóły), z drugiej zaś stanowi dobry punkt wyjścia do zgłębiania poszczególnych, ujętych w niej zagadnień. Co warto odnotować narracja i język książki sprawiają, że jest ona przyjazna dla czytelnika – momentami przypomina wręcz dobrą powieść sensacyjną.

W książce poruszanych jest wiele zróżnicowanych problemów od poziomu prywatnego użytkownika Internetu, aż do opisu elektronicznej konfrontacji między państwami. Z kolejnych kart publikacji dowiadujemy się m.in. tym jak bardzo nasz świat uzależniony jest od komputerów i sieci oraz jak łatwo utracić tożsamość i jak duże konsekwencje może to mieć dla naszego życia. Lucas nie pomija międzynarodowego kontekstu, gdzie Internet wykorzystywany jest jako narzędzie budowania potęgi mocarstw i obniżania siły rywali. Dowiadujemy się zatem zarówno o bezpośrednich wrogich działaniach wykorzystujących sieci, jak i pośredniej, wywiadowczej aktywności – w ramach której istotne miejsce zajmuje szpiegostwo gospodarcze.

Książka zwraca uwagę na to w jak wielkim stopniu powszechność technologii ogranicza naszą prywatność (z czego często w ogóle nie zdajemy sobie sprawy). A także jak nieświadomi i niefrasobliwi użytkownicy ułatwiają życie cyberprzestępcom, jednocześnie utrudniając swoje.

Końcowa część publikacji zawiera serię zdroworozsądkowych uwag i rekomendacji, które zastosować może (i powinien) każdy.

Pozycja ta powstała w wyniku 10 letnich badań Lucasa nad bezpieczeństwem w sieci. Na jej łamach, oprócz dużej znajomości opisywanej materii, można zauważyć wybrzmiewające echem ostrzeżenie przed negatywnymi skutkami patologicznych zjawisk, jakie mają miejsce Internecie. Zdaniem autora niosą one niebezpieczeństwo nie tylko dla portfela czy danych użytkowników, ale także podkopują fundamenty kluczowych dla rozwoju społeczeństwa dziedzin, takich jak systemy polityczne, prawne, czy gospodarcze.

Książkę „Oswoić cyberświat” przeczytać powinien w zasadzie każdy kto na co dzień korzysta z Internetu, ale jak do tej pory nie interesował się kwestiami bezpieczeństwa. Książka raczej nie będzie odkrywcza dla osób o ugruntowanej wiedzy z cyberbezpieczeństwa. Niemniej i te osoby będą mogły znaleźć w niej pewną inspirację do pogłębienia refleksji nad jednym z największych problemów nie tylko współczesnej gospodarki, ale i całego społeczeństwa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Czy warto inwestować w bezpieczeństwo IT?

Źródła zagrożeń systemów informacyjnych przedsiębiorstwa

Wirusy na Androida

Motywacje sprawców ataków na infrastrukturę teleinformatyczną firmy

Jak obronić się przed nieprawdziwymi informacjami

PODOBAJĄ CI SIĘ TREŚCI NA BLOGU?

Dołącz do subskrybentów newslettera, aby otrzymywać ciekawe treści, które pomogą Ci zatroszczyć się o bezpieczeństwo Twoje i Twojej organizacji.

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 17 =

error: Content is protected !!