The Global Risk Report – czyli co zagrażać będzie firmom w 2018 roku

zagrożenia dla współczesnej firmy

Najbardziej prawdopodobne zagrożenia na jakie firmy muszą się przygotować w 2018 roku to ekstremalne zdarzenia pogodowe, klęski żywiołowe i cyberataki. Szczególnie niebezpieczne są wspomniane anomalia pogodowe, gdyż poziom ich wpływu został sklasyfikowany w badaniu jako drugi ze względu na poziom wpływu (w tym zakresie wyprzedziło je tylko użycie broni masowego rażenia). Jeśli chcesz poznać więcej ustaleń corocznego „The Global Risk Report” – zapraszam do lektury.

„Global Risk Report” to opracowanie wydawane od kilku lat przez Światowe Forum Ekonomiczne. Jego cele jest prezentacja syntetycznego przeglądu ryzyk, które w danym roku potencjalnie będą najistotniejsze dla świata biznesu. W związku z czym jego lektura jest obowiązkowa dla wszystkich osób zajmujących się bezpieczeństwem w biznesie.

W poniższych tabelach przedstawiono 10 ryzyk, które według twórców raportu będą w najbliższym roku najbardziej destruktywne dla przedsiębiorstw, a także 10 ryzyk, których wystąpienie jest najbardziej prawdopodobne.

Zestawienie potencjalnego wpływu poszczególnych zagrożeń z prawdopodobieństwem ich wystąpienia pozwala nam stwierdzić, iż ryzykami wymagającymi największej uwagi ze strony zarówno państwowych jak i firmowych decydentów są:

  1. ekstremalne zdarzenia pogodowe,
  2. klęski żywiołowe,
  3. niepowodzenia w łagodzeniu i adaptacji do zmian klimatycznych
  4. cyberataki.

Dużej uwagi wymagają również pozostałe ryzyka z najbardziej krytycznej „ćwiartki” mapy, czyli: kryzysy wodne, utrata bioróżnorodności oraz masowa, mimowolna migracja na dużą skalę.

Jak widać, mimo iż twórcy raportu posłużyli się ograniczoną liczbą kategorii (5 kategorii obejmujących ryzyka: ekonomiczne, środowiskowe, geopolityczne, społeczne i technologiczne), to i tak zróżnicowanie szczególnie istotnych zagrożeń jest duże. Uzmysławia to jak interdyscyplinarną dyscypliną jest dziś bezpieczeństwo, w tym także bezpieczeństwo przedsiębiorstwa oraz jak szeroką wiedzą trzeba dysponować, aby móc skutecznie radzić sobie z tym co nam obecnie zagraża.

Pełna wersja raportu: http://reports.weforum.org/global-risks-2018/

PODOBAJĄ CI SIĘ TREŚCI NA BLOGU?

Dołącz do subskrybentów newslettera, aby otrzymywać ciekawe treści, które pomogą Ci zatroszczyć się o bezpieczeństwo Twoje i Twojej organizacji.

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście − 10 =

error: Content is protected !!