Technologia w służbie bezpieczeństwa firmy

wykrywacze metali, generatory szumu, wykrywacze podsłuchu i kamer

Nieodpowiednia ochrona informacji niejawnych czy wyciek danych to tylko przykłady zagrożeń, z którymi borykają się współczesne przedsiębiorstwa. Rynek oferuje liczne urządzenia, służące ograniczaniu ryzyka wystąpienia powyższych zjawisk. Jakie środki techniczne możemy wykorzystać, aby chronić swoją firmę?

Technologia w życiu każdego człowieka odgrywa bardzo ważną rolę. W dzisiejszym świecie niewielu potrafi wyobrazić sobie sytuację, która jeszcze całkiem niedawno była normą. Smartfony, Internet, nawigacja GPS – to tylko przykłady sprzętów i usług, które są prawie codziennie używane przez ludzi niemal na całym świecie.

Nie da się ukryć, że rozwój technologiczny następuje bardzo szybko. Dzień po dniu pojawiają się nowinki, które ułatwiają codzienne czynności. Czy jednak technologia to tylko służenie sprawom o przeciętnej wadze?

Rozwój technologiczny dotyka różnych dziedzin, w tym rozwijającego się w Polsce bezpieczeństwa przedsiębiorstwa. Zawieranie umów biznesowych, rozmowy z klientami, poufne informacje – to tylko część obszarów działalności firmy, które wymagają zabezpieczenia. Postaram się odpowiedzieć na to w jaki sposób to zrobić korzystając z dostępnych rozwiązań technologicznych.

Dzisiejszy rynek oferuje szerokie spektrum specjalistycznego sprzętu dostępnego w przystępnych (jak na ten dział) cenach. Co ciekawsze, zdecydowana większość takiego wyposażenia jest dostępna dla „przeciętnego zjadacza chleba”.

Sprzęt specjalistyczny, tudzież detektywistyczny, możemy podzielić na dwie grupy funkcyjne – służący do ochrony informacji i służący do inwigilacji. W tym artykule skupię się na pierwszym z nich. Oporządzenie związane z ochroną informacji to wykrywacze metali, podsłuchów, kamer, wykrywacze częstotliwości, generatory szumu oraz urządzenia szyfrujące.

Podane w tekście przykłady urządzeń mają charakter ilustracyjny i są jedynie niewielkim wycinkiem tego, co oferuje nam rynek.

Wykrywacze metali

Wykrywacze metali dzielą się na ręczne i stacjonarne. Są to urządzenia, wykorzystujące zjawisko indukcji elektromagnetycznej do wykrywania elementów metalowych. Wyróżnia się ich trzy typy:

BFO (generator zdudnieniowy) – charakteryzują się słabą czułością i wyższą niż pozostałe typy wrażliwością na warunki atmosferyczne. Ich działanie opiera się na zmiennej częstotliwości drgania – w obecności metalu jest ona większa.

Pulse Indicator (generator impulsów) – ten typ wykrywaczy cechuje duży pobór  prądu i mała stabilność. Minusem jest tutaj nie rozróżnianie rodzajów wykrywanych metali. Działanie polega na generowaniu sygnału i odbieranie przez urządzenie powstającego w ten sposób echa.

VLF (Very Low Frequecy) – wykrywacze te pracują na niskiej częstotliwości. W odróżnieniu od poprzednika (PI) rozróżniają one rodzaje metali. Urządzenie generuje sygnał, który następnie – w wyniku obecności interesującego nas przedmiotu – odbiera w formie zakłóconej.

Ceny wykrywaczy metali wahają się w granicach 300 – 4500 zł.


Garrett PRO-POINTER® AT z diodą LED
-> bateria 9V
-> sygnalizacja: dźwięk + wibracja
-> wodoodporność do 3 metrów
-> wzmocniona krawędź do przeszukiwania ziemi i piasku
-> autokalibracja

Źródło: www.spyshop.pl

CIEKAWOSTKA
Wśród wykrywaczy występują również wykrywacze min, które jak się okazuje zostały zaprojektowane przez Polaków! Zimą, na przełomie 1941/1942 roku, porucznicy Józef Kosacki i Andrzej Garboś zaprojektowali pierwszy z nich. Angielska nazwa tego urządzenia, którą można znaleźć w Internecie to Polish mine detector (polski wykrywacz min).

Wykrywacze podsłuchów

Wykrywacze podsłuchów, w wersji najpopularniejszej, opierają swoje działanie na transmitowaniu danych prowadzonemu za pośrednictwem fal radiowych. Weryfikacja przestrzeni może odbywać się w zakresie 10 metrów. Mankamentem jest jednak brak możliwości wykrycia urządzeń podsłuchowych, które zapisują dane w pamięci wewnętrznej, takich jak dyktafony. Tej wady pozbawione są profesjonalne (aczkolwiek droższe) wykrywacze, które swoim zasięgiem działania obejmują zarówno sygnały analogowe i cyfrowe. Mogą być również wykorzystane do wykrywania lokalizatorów i telefonów komórkowych.

Ceny takich urządzeń są mocno zróżnicowane i mieszczą się w przedziale 100 – 31 000 zł.

Wykrywacz podsłuchów RF Silver
-> zasięg wykrywania: 7 metrów
-> czas pracy: 137 godzin
-> regulacja czułości

Źródło: www.alfatronik.pl

Wykrywacze kamer

Wykrywacze kamer dzielimy na dwa rodzaje: optyczne i skanujące. Pierwsze z nich działanie opierają na świetle, które odbija się od powierzchni i wraca do urządzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu można namierzyć nawet dobrze zakamuflowane obiektywy kamer, które mogą być wyłączone. Wykrywacze skanujące wykorzystuje się do odnajdywania kamer bezprzewodowych oraz działających z wykorzystaniem sieci Wi-Fi. Jak sama nazwa wskazuje, skanują one częstotliwości, na których przesyłany jest obraz i rozkodowują go. Dodatkowym  atutem jest w tym przypadku możliwość wyświetlenia przechwyconego obrazu na ekranie, co umożliwi identyfikację położenia kamery.

W związku z tym, że część urządzeń posiada zarówno możliwość wykrywania kamer, jak i podsłuchów, przedział cenowy jest taki sam dla obu kategorii (100 – 31 000 zł).HS-5000A
-> zasięg: 150 metrów
-> częstotliwości: 1,2; 2,4; 5,8 GHz
-> przechwytywanie transmisji na żywo

Źródło: www.spyshop.pl

W przypadku wykrywaczy częstotliwości bezcelowym wydaje się dokonywanie odrębnego zestawienia dostępnych produktów, ponieważ tę rolę pełnią najczęściej poszczególne urządzenia spośród wykrywaczy kamer i podsłuchów.

Generatory szumu

Generatory szumu również można podzielić na kilka kategorii – ręczne, stacjonarne, samochodowe, akustyczne. Pierwsze trzy rodzaje „zagłuszaczy” są dostępne przede wszystkim dla uprawnionych do ich stosowania instytucji, dlatego nie można uzyskać o nich zbyt wiele informacji. Mówiąc ogólnie, są to urządzenia, które emitują sygnał na określonych częstotliwościach, uniemożliwiając w ten sposób łączność bezprzewodową w promieniu nawet kilkudziesięciu metrów od urządzenia.

Zagłuszacze akustyczne (mikrofonu) są urządzeniami dostępnymi dla każdego. Uniemożliwiają one pracę wszystkim mikrofonom, znajdującym się w sąsiedztwie. Generują losowy sygnał dźwiękowy, który sprawia, że słyszany lub  nagrywany dźwięk jest bezwartościowy. Co ciekawe, na nic zdadzą się również próby wyczyszczenia nagranego sygnału w specjalistycznych programach do edycji dźwięku.

Akustyczne generatory szumu to wydatek rzędu 1 100 – 50 000 zł, co czyni je najdroższym sprzętem w tym  zestawieniu.


MNG-300 Rabbler
-> sygnał akustyczny zmieniający się dynamiczne
-> częstotliwości: 125 – 4000 Hz
-> czas pracy: nieograniczony (zasilanie sieciowe AC)

Źródło: www.spyshopeurope.com

Urządzenia szyfrujące

Ostatnim rozwiązaniem, umożliwiającym odpowiednie zadbanie o bezpieczeństwo firmy są urządzenia szyfrujące. Wśród nich najpopularniejszymi są szyfratory rozmów. Aby zaszyfrować połączenie wystarczy podłączyć urządzenie do telefonu komórkowego poprzez złącze słuchawkowe i w dowolnym momencie wcisnąć przycisk, rozpoczynający szyfrowanie. Rozmowy są szyfrowane w czasie rzeczywistym – sygnał zrozumiany jest tylko dla osoby, z którą prowadzona jest rozmowa. Dodatkowym warunkiem jest posiadanie przez naszego rozmówcę telefonu wyposażonego w kompatybilne urządzenie. W taki sposób nawet rozmowa przechwycona przez oprogramowanie SpyPhone lub operatora, pozostanie niezrozumiała.

Ceny urządzeń szyfrujących to przedział 1 200 – 2 600 zł.


Szyfrator połączeń komórkowych
-> szyfrowanie w czasie rzeczywistym
-> czas ładowania: ok. 2 godziny
-> czas pracy: 2,5 godziny

Źródło: www.alfatronik.pl

Podsumowanie

Jak widać, możliwości do zabezpieczenia firmy przed różnego rodzaju zagrożeniami, w głównej mierze związanych z bezpieczeństwem informacji, jest wiele. Każdy znajdzie coś na własną kieszeń. W tym przypadku cena wzrasta wraz z jakością, ale nawet podstawowe zabezpieczenie jest lepsze niż żadne. W XXI wieku, w dobie cyfryzacji i konkurencyjności, pamiętajmy o nowych wyzwaniach stojących przed nami w kwestiach bezpieczeństwa i nie dajmy się zaskoczyć!

Autor: Artur Maślanka

PODOBAJĄ CI SIĘ TREŚCI NA BLOGU?

Dołącz do subskrybentów newslettera, aby otrzymywać ciekawe treści, które pomogą Ci zatroszczyć się o bezpieczeństwo Twoje i Twojej organizacji.

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + osiem =

error: Content is protected !!