Kopia zapasowa danych – część 1

Już wiele miejsca na blogu poświęciliśmy zagadnieniom związanych z bezpieczeństwem danych. Jednak temat nie został jeszcze wyczerpany – w tym tygodniu przyjrzymy się kopiom zapasowym.
O czym w zasadzie mówimy? W najogólniejszym przypadku, o duplikatach plików w celu ich ewentualnego odtworzenia – w razie utraty oryginałów.

Warto pamiętać

Autoryzacja

Dane zapasowe – ze względu na fakt bycia kopiami – zawierają wszystkie informacje, które mają oryginały. Jeśli więc istnieją powody, aby nasze dane były zabezpieczone hasłem – te same powody, są dobre dla autoryzacji kopii bezpieczeństwa.

Regularność

Ważne jest, aby dane były aktualne – nigdy nie wiadomo, kiedy kopia zapasowa będzie potrzebna. Jeśli aktualizujemy ją raz w miesiącu to musimy zdawać sobie sprawę, że w najgorszym przypadku, miesiąc naszej pracy odejdzie w niepamięć.

Niezależność kopii od oryginału

Aby kopia bezpieczeństwa spełniała swoją rolę, musimy być w stanie dostać się do danych – szczególnie w przypadku, gdy oryginały już nie istnieją.

Rodzaje

Gdy już wiemy, co na co należy zwrócić uwagę, możemy przejść do kolejnego zagadnienia – jakie są rodzaje tworzenia kopii zapasowych.

Pełna

To przypadek, gdy tworzymy kopię wszystkich plików. W najprostszym scenariuszu to po prostu kopia plików stworzona przy pomocy prawego przycisku myszy (klikamy na folder, kopiujemy go, wchodzimy do katalogu z kopiami i wklejamy).
Plusem takiej archiwizacji jest łatwość odczytu danych, ze względu na brak dodatkowego oprogramowania. Minusem będzie długi czas oczekiwania, gdy zapisujemy stan wielu dużych plików, oraz miejsce, jakie jest potrzebne do przechowywania kopii.

Różnicowa

W tym przypadku zapisujemy tylko pliki, które uległy zmianie od czasu ostatniej kopii. Do tego rodzaju kopii wygodne jest już użycie specjalistycznego oprogramowania – czasami nie sposób spamiętać jakie pliki i w jakich folderach zmienialiśmy.
Ponieważ kopiujemy tylko pliki uaktualnione czas tworzenia takiej kopii, jest mniejszy. Większość programów tworzących do tego typu archiwizacji posiada zapisany pełny stan początkowy oraz pełne pliki zmienione między kolejnymi kopiami. Przywrócenie aktualnych danych wymaga od aplikacji znalezienia ostatniej zmiany wszystkich plików.

Przyrostowa

Ten model wskazuje, że zapisujemy tylko różnicę danych w plikach. Oznacza to, że jeśli chcemy uzyskać dostęp do najbardziej aktualnej wersji plików, to musimy znać całą historię ich zmian. Z definicji pozwala nam to prześledzić wszystkie zmiany.

Niewątpliwym plusem tej metody jest szybkość tworzenia kopii – w tym przypadku jednorazowo kopiujemy najmniej danych. Jednakże z czasem ta model ten może wymagać więcej miejsca na dysku twardym, a samo przywrócenie danych może trwać długo, ponieważ wymaga przejścia przez każdy stan z historii.

Sposób przechowywania

Na koniec warto zaznaczyć, że kopia danych zapasowych nie powinna być przechowywana na tym samym urządzeniu, co dane oryginalne. Warto więc rozważyć kupno dysku zewnętrznego albo innego nośnika USB (który można będzie zaszyfrować).
Innym rozwiązaniem może być dysk internetowy (tzw. chmura) – w tym przypadku odpowiedzialność za trwałość informacji spoczywać będzie na firmie udostępniającej nam miejsce.

Powyższy artykuł jest wstępem, w następnych postaramy się przyjrzeć konkretnym programom oraz rozwiązaniom oferowanym przez usługodawców.

PODOBAJĄ CI SIĘ TREŚCI NA BLOGU?

Dołącz do subskrybentów newslettera, aby otrzymywać ciekawe treści, które pomogą Ci zatroszczyć się o bezpieczeństwo Twoje i Twojej organizacji.

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − cztery =

error: Content is protected !!