FIFA Uncovered – ciekawe studium nadużyć w świecie sportu

FIFA korupcja i nadużycia, serial FIFA Uncovered

Od 2022r. na Netflixie dostępny jest czteroodcinkowy serial poświęcony korupcji oraz innym nadużyciom finansowym w Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej, znanej szerzej jako FIFA. Oglądając tę produkcję możemy prześledzić różne mechanizmy związane z przekupstwem oraz innymi nadużyciami finansowymi w świecie sportu. Co szczególnie wartościowe, oglądając „FIFA Uncovered” mamy okazję wysłuchać i obserwować samych sprawców wprost pytanych o nieetyczne działania (oczywiście wszyscy jak jeden mąż wypierają się tego co im się zarzuca, lecz obserwowanie ich reakcji na te pytania jest bezcenne). 

Co znajdziesz w serialu

Na przestrzeni czterech godzinnych odcinków twórcy serialu przestawiają historię FIFA: od jej skromnych początków, gdy w zasadzie nie dysponowała żadnymi środkami finansowymi i nikt specjalnie się nią nie interesował, aż po dzień dzisiejszy (tj. przeddzień Mistrzostw Świata w Katarze organizowanych w 2022r.), gdy FIFA jest nie tylko finansową potęgą, ale także wpływowym aktorem politycznym. 

Dla mnie bardzo ciekawym wątkiem była historia ewolucji FIFA obrazująca jak coraz większe związki ze światem biznesu i polityki zwiększały ekspozycję organizacji i jej członków na ryzyka korupcyjne. Wielkie korzyści finansowe w tle, obustronne interesy, poczucie bezkarności i omnipotencji – to właśnie m.in. te czynniki zdaje się, że stworzyły podatny grunt do rozwoju „poziomu nadużyć godnego Mistrzostwa Świata” (określenie jednego z oskarżycieli).

Swego rodzaju symbolicznym momentem, który w pewnie sposób przypieczętował „skręt” organizacji w stronę systemowości niemoralnych praktyk były wybory Prezydenta FIFA w 1998r., w trakcie których jeden z kandydatów mówił o potrzebie uczciwości i transparentności tej organizacji (Lennart Johansson), podczas gdy jego rywal (Joseph Blatter) zaczął od słów „wszyscy mnie znacie” popartych konfidencjonalnym uśmieszkiem – i to właśnie ten drugi wygrał znaczącą różnicą głosów (!).

W całym serialu najbardziej przeraża właśnie ta „systemowość” nadużyć. Tzn. środowisko FIFA, które nie tylko nie chce, co chyba nawet nie potrafi funkcjonować inaczej niż poprzez ciągłe gierki, przysług, układy oraz inne działania natury wątpliwej etycznie. Co więcej, każdy kto chce funkcjonować w tym świecie musi się dopasować, w przeciwnym razie jest z niego wypraszany (czego przypadki widzimy w samym serialu).

Oprócz tematów stricte związanych z naruszeniami finansowymi jak korupcja, pranie brudnych pieniędzy, czy konflikt interesów, w serialu znajdziemy także inne moralnie dwuznaczne praktyki jak choćby sportswashing.

Sportswashing to termin używany do opisania praktyk jednostek, grup, korporacji lub rządów wykorzystujących sport do poprawy reputacji nadszarpniętej wykroczeniami.

Jak w każdej rasowej opowieści o nadużyciach finansowych w serialu pojawia się również postać sygnalisty (whistleblowera), który poinformował opinię publiczną o propozycji korupcyjnej złożonej przez Katarczyków członkom afrykańskich organizacji piłkarskich w zamian za poparcie kandydatury Kataru w walce o organizację Mundialu. Oczywiście, pani która ujawniła te informacje spotkała się z działaniami odwetowymi, w tym licznymi groźbami pod swoim adresem.

A propos Mistrzostw Świata w Katarze, serial wspomina także o sprawie masowych śmierci robotników przy budowanie infrastruktury na potrzeby Mundialu. Polecam szczególnie przyjrzeć się reakcji na te zarzuty wypowiadającego się w serialu przedstawiciela Katarskiego komitetu organizacyjnego…

W ogóle same reakcje osób występujących w serialu na stawiane im zarzuty bądź pytania o drażliwe kwestie stanowią bardzo ciekawe behawioralne studium, szczególnie w zakresie psychologii kłamstwa.

Podsumowanie

„FIFA Uncovered”nie zdradza szczególnie nowych informacje, a więc osoby śledzące na bieżąco skandale związane z FIFA nie znajdą w nim raczej wiele nowych wątków. Siłą tego serialu jest jednak przede wszystkim zebranie całego materiału do przysłowiowej „kupy”, a to ujawnia znacznie szerszy obraz sytuacji i pozwala lepiej przyjrzeć się mechanizmom stojącym za nadużyciami, na które narażony jest świat sportu, ale także w zasadzie każda inna wpływowa organizacja. Bardzo dużą wartość stanowią także wywiady z uczestnikami poszczególnych skandali (sprawcami nadużyć?) oraz inne materiały wideo oddające „ducha” panującego w tym, niezwykle zepsutym środowisku.

OBRAZ Z „ZAJAWKI” TO KADR Z SERIALU „FIFA Uncovered”.

PODOBAJĄ CI SIĘ TREŚCI NA BLOGU?

Dołącz do subskrybentów newslettera, aby otrzymywać ciekawe treści, które pomogą Ci zatroszczyć się o bezpieczeństwo Twoje i Twojej organizacji.

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − pięć =

error: Content is protected !!