Bezpieczeństwo współczesnej firmy – Marek Ciecierski, Robert Nogacki (książka)

bezpieczeństwo w biznesie

Książka Bezpieczeństwo współczesnej firmy – mimo szerokiego zakresu tematycznego, jaki sugeruje tytuł – skupia się przede wszystkim na kwestiach bezpieczeństwa informacyjnego. Biorąc pod uwagę znaczenie tego niematerialnego zasobu we współczesnym biznesie trudno nie zgodzić się z tą przyjętą perspektywą.

Informacja dzisiaj oznacza przewagę, pieniądze, władzę i bezpieczeństwo oczywiście. Właściwa orientacja w obszarze pozyskiwania, tworzenia i ochrony wartościowych zasobów informacyjnych daje bowiem podstawy do utrzymania zadowalającego poziomu bezpieczeństwa zarówno w kontekście zagrożeń czysto ekonomicznych (np. wprowadzanie przez konkurencję nowego produktu mającego potencjał zmiany sytuacji na rynku), jak i tego pozaekonomicznego (exemplum: informacje o nowej metodzie ataków socjotechnicznych pozwalają przygotować do nich personel).

Marek Ciecierski i Robert Nogacki, mimo iż najwięcej miejsca w książce poświęcają zagadnieniom kojarzącym się z bezpieczeństwem informacji nie pomijają innego rodzaju niebezpieczeństw i wyzwań stojących przed współczesnym przedsiębiorstwem. Z części pierwszej dowiedzieć możemy się o przestępstwach gospodarczych, oszustwach i nadużyciach pracowniczych, kradzieży oraz wycieku informacji, a także innych obawach współczesnego menadżera.

Cześć druga skupia się już na domenie bezpieczeństwa informacyjnego. W sposób rozszerzony scharakteryzowane zostały tutaj problemy wywiadu gospodarczego, szpiegostwa przemysłowego, a także tajemnicy przedsiębiorstwa i jej ochrony. W opracowaniu nie pominięto zagadnień cyberbezpieczeństwa, choć są one raczej sygnalizowane niż  poddane szczegółowej analizie.

Lektura Bezpieczeństwo współczesnej firmy uzmysławia przede wszystkim jak istotne we współczesnym świecie gospodarczym jest nie tylko zdobywanie i tworzenie informacji, ale i ich ochrona. Autorzy książki rysują szeroki i niejednoznaczny porter zagadnień współczesnego bezpieczeństwa informacji, co pokazuje jak trudna jest to dziedzina aktywności oraz jak bardzo łączy się z innymi sferami bezpieczeństwa organizacji biznesowej. Bez wątpienia książka ta jest lekturą obowiązkową dla wszystkich tych, którzy odpowiadają za pozyskiwanie bądź ochronę informacji we współczesnej organizacji biznesowej. Stanowi też dobry punkt wyjścia do dalszych, dogłębniejszych studiów tego niezwykle fascynującego i ciągle ewoluującego problemu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Polityka bezpieczeństwa – Czym jest i co decyduje o jej skuteczności

Poziomy zarządzania bezpieczeństwem firmy

Jak obronić się przed nieprawdziwymi informacjami

PODOBAJĄ CI SIĘ TREŚCI NA BLOGU?

Dołącz do subskrybentów newslettera, aby otrzymywać ciekawe treści, które pomogą Ci zatroszczyć się o bezpieczeństwo Twoje i Twojej organizacji.

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 4 =

error: Content is protected !!