Dlaczego warto inwestować w firmowe bezpieczeństwo

bezpieczeństwo firmy

Wydatki czynione na firmowe bezpieczeństwo często postrzegane są jako zbędne, a czasem wręcz jako marnotrawstwo pieniędzy. W rzeczywistości jednak przemyślane „kupowanie bezpieczeństwa” nie tylko uchroni firmę przed tragicznymi konsekwencjami, ale  może stać się świetną inwestycją, przyczyniającą się do wzrostu zysków.

Poniżej przedstawiono główne powody, które przemawiają za tym, że wydatki na firmowe bezpieczeństwo nie tylko są niezbędne, ale wręcz przyczyniają się do sukcesu firmy.

 

Utrzymanie i przyciągnięcie klientów  

Żadna firma nie przetrwa bez klientów. Jeśli z winy przedsiębiorstwa klientom przydarzy się coś niedobrego (np. dane klientów biura księgowego dostaną się w ręce hakerów, bądź konsumenci zatrują się jakimś produktem spożywczym oferowanym przez przedsiębiorstwo) z pewnością ono na tym ucierpi.

Wniosek jest więc prosty – firma nie może oszczędzać na bezpieczeństwie swoich klientów, gdyż każda poniesiona przez nich szkoda w sposób spotęgowany odbije się na sytuacji firmy.

 

Budowanie i ochrona reputacji

Reputacja przedsiębiorstwa to zasób trudny do „nabycia” i przecenienia. Jednocześnie jest ona niezwykle wrażliwa na wszelkie informacje o problemach firmy, większość z tych problemów to właśnie sprawy związane z bezpieczeństwem. Wiele z takich problemów można w miarę łatwo i tanio uniknąć bądź w najgorszym razie zminimalizować ich wpływ na przedsiębiorstwo. Do tego jednak niezbędna jest identyfikacja zagrożeń i zarządzanie ryzykiem.

 

Minimalizacja strat finansowych

Kolejny argument za tym, że bezpieczeństwo nie jest zbędnym kosztem, ale raczej dobrą inwestycją, to kwestia strat finansowych. Straty te mogą być powodowane różnymi czynnikami: siły przyrody, kary w wyniku stwierdzonych niezgodności firmy z prawem, czy np. kradzieże dokonywane regularnie przez część z zatrudnionych pracowników. Kompleksowe podejście do bezpieczeństwa (analiza ryzyka, stworzenie systemu bezpieczeństwa, wprowadzenie mechanizmów kompensacyjnych itp.) może znacząco obniżyć straty, a nawet pozwolić ich uniknąć.

 

Zaufanie kontrahentów

W świecie biznesu mało którą organizację stać na pełną niezależność. Innymi słowy firma nie jest „samotną wyspą”. Jest ona uzależniona m.in.: od dostawców, firm transportujących jej produkty na rynek, instytucji finansowych czy innych współpracujących organizacji. Firmy te nie tylko zainteresowane są bezpieczeństwem swoim i swoich klientów, ale interesuje je także nasze bezpieczeństwo, stabilność i poziom profesjonalizmu jaki reprezentujemy. Dlatego też inwestując we własne bezpieczeństwo, pośrednio inwestujemy także w relacje z naszymi kontrahentami oraz czynimy nasza firmę bardziej atrakcyjną dla ewentualnych nowych partnerów biznesowych.     

 

Zgodność z prawem

Wspomniana już niezgodność z przepisami prawa naraża przedsiębiorstwo na zróżnicowane straty (pieniężne, wizerunkowe, relacyjne itd.). Najlepszym sposobem aby uniknąć nieprzyjemności wynikających z przedłużających się kontroli, czy rozpraw, a także ewentualnych kar jest zadbanie o zgodność organizacji z panującym prawem. W związku z czym cały obszar bezpieczeństwa dotyczący tzw. compliance powinien zostać przez każde przedsiębiorstwo potraktowany z największą powagą.

 

Zapewnienie podstaw pod trwały wzrost organizacji

Firma na bieżąco „gasząca kolejne pożary” i nie przykładająca wagi do zabezpieczenia swoich szczególnie zagrożonych obszarów nie jest w stanie prawidłowo się rozwijać. Uwaga decydentów i zasoby organizacji w takiej sytuacji są zazwyczaj marnowane, zaś cele strategiczne oddalają się zamiast stawać się bardziej realnymi. Z kolei przedsiębiorstwo, które zidentyfikuje i opanuje ryzyka odnoszące się do jego działalności, stwarza sobie dobre podstawy do tego aby organizacja skutecznie realizowała swoją misję i stabilnie się rozwijała.

 

Minimalizacja niepewności i możliwość skupienia się na głównej działalności przedsiębiorstwa

Rozsądne podejście do kwestii bezpieczeństwa nie tylko obiektywnie zwiększa szanse firmy na sukces, ale też pozwala opanować część niepewności i związanych z nią stresu i lęku przedsiębiorcy. Gdy firma opanuje już obszary ryzyka, znacznie łatwiej wtedy skupić się jej na głównej działalności.

 

Korzyści dla pracowników

Inwestycja w niektóre obszary bezpieczeństwa może nieść korzyść także dla pracowników. Przykładowo przeszkolenie personelu w zakresie niebezpieczeństw w sieci nie tylko poprawi poziom firmowego bezpieczeństwa, ale także wyposaży zatrudnionych w cenną wiedzę, która przypuszczalnie przyda im się w życiu prywatnym. Co więcej rozwój kompetencji pracowniczych, to sprawdzona metoda przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu i wspierania pracowniczej lojalności.

 

Jak widzisz wydatki na bezpieczeństwo, to nie wyrzucanie pieniędzy w błoto czy zbędny luksus. Bezpieczeństwo dla współczesnej firmy to przede wszystkim dobra, wieloaspektowa inwestycja i zwiększenie szans na jej sukces.

 

Jeśli chcesz, zatroszczyć się o bezpieczeństwo swojej organizacji – śmiało skontaktuj się z B-secure, podpowiemy od czego zacząć i czego unikać aby inwestycja w bezpieczeństwo przyniosła jak najlepsze efekty!

PODOBAJĄ CI SIĘ TREŚCI NA BLOGU?

Dołącz do subskrybentów newslettera, aby otrzymywać ciekawe treści, które pomogą Ci zatroszczyć się o bezpieczeństwo Twoje i Twojej organizacji.

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × pięć =

error: Content is protected !!