Darmowa lista audytu bezpieczeństwa firmy

lista audytowa, zarządzanie bezpieczeństwem firmy

Dzisiejszy wpis jest dość nietypowy: udostępniamy w nim bowiem autorskie narzędzie służące do poprawy bezpieczeństwa firmy. Jego charakter jest na tyle uniwersalny, że wykorzystać może je niemal każda organizacja, niezależnie od jej wielkości, branży czy profilu działalności.


O liście audytowej

Narzędziem które dla Was opracowaliśmy jest lista pozwalająca na przeprowadzenie prostego audytu bezpieczeństwa firmy.

Określenie swojej sytuacji i uświadomienie sobie braków oraz podatności to znaczący krok na drodze do zwiększenia szans firmy na sukces.

Zaproponowana lista nie jest katalogiem zamkniętym tzn. nie wyczerpuje wszystkich elementów jakie należy uwzględnić pracując nad bezpieczeństwem organizacji.

Na liście nie uwzględniono także niektórych zagadnień należących do tematyki bezpieczeństwa firmy: pominięto m.in. bezpieczeństwo w logistyce, infrastrukturę krytyczną, bezpieczeństwo informacji niejawnych, czy kwestie związane z zagrożeniem terrorystycznym.

Z uwagi na powyższe, osoby zainteresowane dokładną diagnozą bezpieczeństwa swojej organizacji powinny sięgnąć po bardzie szczegółowe rozwiązania o charakterze audytorskim (najlepiej aby odnosiły się one do poszczególnych obszarów bezpieczeństwa firmy – czyli np. bezpieczeństwa systemów informatycznych, czy bezpieczeństwa łańcucha dostaw).

Niemniej przedstawiona tutaj lista zawiera znaczną ilość elementów, które – jeśli się o nie odpowiednio zadba – są w stanie znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa niemal każdego przedsiębiorstwa.


Jak korzystać z listy?

Korzystanie z listy jest bardzo proste. Wystarczy ją wydrukować, a następnie analizować poszczególne obszary, porównując kolejne pytania z faktycznym stanem występującym w tym zakresie w naszej organizacji. Warto być tutaj szczerym ze sobą samym, a nawet krytycznym, gdyż to pozwoli na realną ocenę tego co w naszej firmie wymaga poprawy.

Sama lista nie jest typową listą audytową a jedynie poglądowym narzędziem, stąd niektóre pytania mogą wydawać się nazbyt szerokie. Nie stanowi to jednak specjalnego problemu, gdyż celem jej wykorzystania jest uświadomienie sobie niedociągnięć swojej organizacji w zakresie obszarów istotnych z punktu widzenia jej bezpieczeństwa.

WAŻNE!
Nie wszystkie pytania w przypadku każdej organizacji będą zasadne. Jednocześnie przestrzegamy przed nadmiernym popadaniem w myślenie typu „mnie to nie dotyczy”. Podczas korzystania z listy nie zapominaj zatem o zdrowy rozsądku.

Ostatnia z kolumn („Stopień zgodności”) może zostać wypełniona jakimikolwiek wygodnymi dla użytkownika oznaczeniami. My polecamy skalę procentową w interwałach co 10% (czyli np. zgodność w 20%; zgodność w 70% itp.) Wykorzystywanie bardzo szczegółowych i szerokich skal w przypadku tego typu „sprawdzeń” mija się z celem i będzie tylko niepotrzebną stratą czasu i energii.

Lista do pobrania znajduje się tutaj.

Zachęcamy do podesłania linku do tego artykułu osobom, które mogą być zainteresowane skorzystaniem z listy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 1 =

error: Content is protected !!