Przyczyny kryzysów w polskich przedsiębiorstwach

źródła kryzysów dla firmy

Sytuacje kryzysowe są czymś, czego bardzo nie lubimy i za wszelką cenę próbujemy uniknąć. Choć pojęcie kryzysu w swojej istocie nie jest aż tak jednoznacznie negatywne za jakie się je powszechnie uważa, to jednak sytuacja kryzysowa stanowi poważne źródło niebezpieczeństwa dla organizacji. W związku z powyższym warto prześledzić przyczyny, które najczęściej prowadziły współczesne polskie przedsiębiorstwa do sytuacji kryzysowej, aby uniknąć ich błędów.

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych na próbie 202 przedsiębiorstw z sektora prywatnego i państwowego możemy zauważyć, że trzy największe źródła zagrożeń wywołujących sytuację kryzysową w 2006r. miały charakter zewnętrzny.

Pobieżne choćby prześledzenie wyników zwraca naszą uwagę na ciekawe obserwacje. Zauważamy np. jak bardzo niebezpieczne jest uderzenie w reputację firmy, spowodowane publicznym oskarżeniem. Możemy zatem zaryzykować wniosek, że współczesne przedsiębiorstwo jest niezwykle podatne na działania o charakterze ofensywnych ataków informacyjnych, takich jak choćby pomówienia czy fałszywe oskarżenia. Uwaga ta dotyczy szczególnie spółek notowanych na giełdzie, gdzie szeroko pojęta reputacja ma bezpośrednie przełożenie na stabilność biznesu.

Niewiele mniej problemotwórcze były dla badanych firm zmagania z trudnymi partnerami biznesowymi, a także z ryzykami o raczej losowym charakterze jak awarie, katastrofy i wypadki. Relatywnie często do kryzysu prowadziły również problemy z produktami i usługami, a więc tym co stanowi główną treść działania przedsiębiorstwa.

Co ciekawe, rzadkimi przyczynami kryzysów okazały się przestępcze działania podjęte wobec firmy. Zatem medialne napady, czy akty terroru poza bezpośrednim zagrożeniem, jakie się z nimi wiąże, nie oddziałują silnie na stabilność organizacji.

Sugerując się wynikami uzyskanymi w przytoczonym badaniu warto pamiętać, że zebrane dane dotyczą największych polskich przedsiębiorstw, więc mogą być mało reprezentatywne dla firm małych i średnich.  Nie można również zapomnieć o tym, że samo badanie przeprowadzane było już ponad dekadę temu, więc od tego czasu wpływ niektórych niebezpieczeństw mógł się zmienić (choć to raczej niezbyt prawdopodobne).

PODOBAJĄ CI SIĘ TREŚCI NA BLOGU?

Dołącz do subskrybentów newslettera, aby otrzymywać ciekawe treści, które pomogą Ci zatroszczyć się o bezpieczeństwo Twoje i Twojej organizacji.

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 2 =

error: Content is protected !!