(Nie)bezpieczne myśli #2 – prostota… czyli klucz do prawdziwego bezpieczeństwa

klucz do bezpieczeństwa

O ile złożoność nie służy ani człowiekowi ani organizacji, to dla realnego ich bezpieczeństwa jest ona wręcz zabójcza. Z kolei, jej przeciwieństwo, prostota – to ideał, za którym powinni podążać wszyscy ci, którzy chcą skutecznie i bezpiecznie działać nie tylko w biznesie.

Prostota i bezpieczeństwo

Leonardo da Vinci zauważył kiedyś, że „prostota jest szczytem wyrafinowania”. Trudno nie zgodzić się ze słowami tego wielkiego człowieka doby renesansu. Warto jednak rozszerzyć jego myśli na kwestie bezpieczeństwa, i rzec, że prostota to także klucz do bezpieczeństwa.

Pozytywny wpływ idei prostoty na bezpieczeństwo łatwo dostrzec niemal w każdym obszarze. Oto kilka przykładów.

System

Im mniej skomplikowany system (np. system bezpieczeństwa firmy) tym łatwiej go stworzyć (choć nie zawsze :), tym mniej kosztuje, tym trudniej popełnić błąd w czasie jego projektowania, wreszcie tym łatwiej go monitorować i kontrolować jego zgodność z założonym ideałem.

Plan

Prostota planu zwiększa szansę jego wykonania. Co więcej, łatwiej zapoznać z nim jego realizatorów, a więc osoby, od których w największym stopniu zależy powodzenie przedsięwzięcia. Prosty plan łatwiej zmienić i zaadaptować do zmieniających się warunków.

Narzędzia

Proste narzędzia są zazwyczaj znacznie bardziej niezawodne niż te bardziej złożone (świetnym przykładem jest karabin maszynowy AK-47, uważany powszechnie za broń niezwykle niezawodną i trwałą). Proste narzędzia są również łatwiejsze w obsłudze, trudniej o błąd w czasie korzystania z nich. Znacznie proście także je naprawić, czy nawet zastąpić.  

Działania

Niezależnie czy chodzi o rozbudowane wzorce działań w postaci firmowych procedur, czy o podstawowe techniki samoobrony – prostota także w tym obszarze zwiększa szeroko pojęte bezpieczeństwo podmiotu czy organizacji. Nieprzypadkowo na zajęciach z samoobrony nie uczy się efektownych ciosów i kopnięć, ale bazuje się na podstawowych, prostych wzorcach ruchowych, które nie tylko łatwiej opanować, ale i wykorzystać w sytuacji stresowej.

Nadmierne skomplikowanie działań znacząco zwiększa ryzyko błędu, a więc także i ryzyko porażki.

Prostota vs. prostactwo

Wychwalając ideę prostoty i kierując się nią w swojej aktywności nie sposób uciec od problemu złudnej prostoty, czyli innymi słowy prostactwa przybierającego postać cudownie uproszczonego rozwiązania.

Owo upraszczanie „na siłę” oznacza działanie bez zrozumienia istoty tego co uproszczeniu podlega. Jego przyczyną może być także ignorowanie kontekstu, czy rzeczy powiązanych w jakiś sposób z upraszczany planem, działaniem, czy systemem.

Prosta inspiracja

Kończąc ten wpis trzeba podkreślić, że droga do prostoty – będącej kluczem do prawdziwego bezpieczeństwa – nie jest łatwa i oczywista. Niemniej podjęcie tego trudu z pewnością opłaci się.

Na koniec pragnę przytoczyć wybrane cytaty, które mam nadzieję zainspirują Cię Drogi Czytelniku do podjęcia trudu uproszczenia tego co uproszczenia wymaga.  

Prosty plan zawsze ma większe szanse powodzenia, jako że mniej w nim niuansów, o które wszystko może się rozbić.

John Flanagan

Uproszczenie: ignorancja wobec tego, co złożone.

Éric-Emmanuel Schmitt

Chodzi o to, żeby w tym, co złożone, szukać prostoty, zamiast niepotrzebnie komplikować i tak już skomplikowane.

Madeleine Thien 

Większość życiowych problemów rozwiązuje się jak algebraiczne równania: sprowadzaniem do najprostszej postaci.

 Lew Tołstoj

Najskuteczniejsze są często najprostsze rozwiązania.

David Airey

Najważniejsza w życiu jest prostota. W niej tkwi całe sedno. W prostocie znajdziemy i radość życia i radość jedzenia. W rozumieniu prostych praw wszechświata znajdziemy zrozumienie wszystkich procesów zachodzących wokół nas. Bo im mam mniej, tym mamy więcej – ten swoisty paradoks jest możliwy dzięki prostocie. 

Katarzyna Enerlich

Ludzie starają się upraszczać wynalazki skomplikowane, boć prostota jest zawsze doskonała. 

Alexandre Dumas

Prostota może być trudniejsza od komplikacji: trzeba się ciężko napracować nad wydobyciem czystej myśli, która pozwala na prostotę. Ale warto – bo kiedy już się to ma, można przenosić góry.

Steve Jobs

Wszystkie fizyczne teorie, poza swoim matematycznym wyrazem, powinny być możliwe do opisania w tak prosty sposób, żeby mogło je zrozumieć nawet dziecko.

Michio Kaku

Nie dałbym złamanego grosza za prostotę poprzedzającą złożoność, ale dałbym sobie uciąć prawą rękę za prostotę następującą po złożoności.

                                                                   Olivier Wendell Holmes
(cyt. za Stephen R. Covey )

Umiejętność upraszczania oznacza eliminację zbędnego, by to co niezbędne mogło przemówić.

Hans Hofmann

Tracimy nasze życie na detale… upraszczaj, upraszczaj, upraszczaj!… Prostota życia i wzniosłość celu.

Henry David Thoreau

Życie jest naprawdę proste, lecz upieramy się by je komplikować.

Konfucjusz

Mniej to więcej.

 Ludwig Mies van der Rohe

Prostota jest kluczem do prawdziwej elegancji.

Coco Chanel

                                                                                                                             

PODOBAJĄ CI SIĘ TREŚCI NA BLOGU?

Dołącz do subskrybentów newslettera, aby otrzymywać ciekawe treści, które pomogą Ci zatroszczyć się o bezpieczeństwo Twoje i Twojej organizacji.

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 − dwa =

error: Content is protected !!