Bezpieczny telefon komórkowy cz.3 – Jak uchronić się przed kradzieżą telefonu

bezpieczeństwo aplikacji mobilnych, kradzież telefonu

Choć liczba kradzieży telefonów komórkowych w Polsce na przestrzeni ostatnich lat znacząco spadła, wciąż możemy mówić o realnym zagrożeniu. Problem ten dotyka także sfery biznesu, gdzie przestępcy mogą liczyć na naprawdę wartościowe łupy.

W dzisiejszym wpisie przedstawimy kilka prostych rad, które znacząco obniżą ryzyko tego przykrego doświadczenia.

  1. Świadomość sytuacyjna

Pierwszą podstawową zasadą bezpieczeństwa osobistego jest świadomość sytuacyjna. Bez niej w zasadzie jesteśmy niezdolni do oparcia się występującym wokół nas zagrożeniom. Musimy zatem zawsze utrzymywać odpowiedni do sytuacji poziom czujności i poczucia otaczającej nas rzeczywistości. W kontekście problemu kradzieży telefonów, szczególną czujnością powinniśmy wykazywać się w miejscach sprzyjających utracie aparatu, a więc tam gdzie przebywa dużo osób. Powyższa uwaga dotyczy także miejsc, które znane są jako szczególnie upodobane przez złodziei.

  1. Zachowaj skromność

Zachowaniem zwiększającym prawdopodobieństwo kradzieży jest szeroko rozumiane chwalenie się telefonem. W związku z tym starajmy się nie opowiadać o wspaniałych funkcjach swojego urządzenia mobilnego ani o jego wysokiej cenie. Tytułowa „skromność” dotyczy również unikania eksponowania telefonu w miejscach publicznych (zachowanie to z własnych obserwacji muszę uznać za praktykę powszechną…).

  1. Dopasowanie zachowania do sytuacji

Normy społeczne odnoszące się do korzystania ze smartfonów szybko się zmieniają. Coraz trudniej wymienić miejsca, gdzie użytkownicy telefonów z nich nie korzystają. Choć urządzenia mobilne umilają nam czas w chwilach nudy, czasem warto dwa razy zastanowić się czy mądrze jest w danym miejscu korzystać ze swojego telefonu. Przykładem miejsca gdzie lepiej unikać „zapatrzenia się w ekran” są środki publicznego transportu.

  1. Przechowywanie telefonu

Właściwe przechowywanie telefonu może znacząco obniżyć ryzyko kradzieży. W związku z czym telefon powinniśmy przetrzymywać w miejscu trudno dostępnym bądź mało widocznym. Dobrym rozwiązaniem jest wewnętrzna klapa marynarki lub noszenie go na smyczy zawieszonej na szyi (oczywiście pod ubraniem).

Unikajmy z kolei wkładania go do tylnej kieszeni spodni (chyba że ktoś chce ułatwić życie złodziejowi). Niedobrym, choć pozornie bezpiecznym wyborem jest również noszenie smartfona w torebce czy plecaku.

  1. Schowaj się wśród ludzi, ale uważaj na tłum

Rada ta brzmi nieco jak ambisentencja. Jednak już tłumaczę co mam na myśli. Gdy korzystamy z telefonu na ulicy, a wokół nas jest dużo osób zmniejsza to prawdopodobieństwo, że ktoś zwróci uwagę właśnie na nas. Dlatego skorzystanie z smartfona na zatłoczonej ulicy wydaje się bezpieczniejsze. Z drugiej jednak strony gdy znajdujemy się w tłumie zalety powyższej sytuacji obracają się przeciw nam. Trudno bowiem  jest obserwować wszystko co dzieje się wokół nas, zaś immanentne dla tłumu ocieranie się między tworzącymi go osobami zmniejsza szanse, że w porę zauważymy kogoś kto „grzebie w naszych kieszeniach”.

  1. Zastanów się czy zabrać ze sobą telefon

    Gdy wybieramy się do miejsc takich jak pływalnia, siłownia, gabinet rehabilitacyjny – czyli wszędzie tam gdzie z reguły nie będziemy mieli swojego telefonu cały czas przy sobie – warto rozważyć to, czy lepiej nie zostawić „komórki” w domu. Jeśli zaś koniecznie musimy mieć ją przy sobie, upewnijmy się czy na miejscu będzie możliwość skorzystania z zabezpieczonej szafki bądź skrytki.
  1. „Nie wódź na pokuszenie”

Zostawiając telefon bez opieki w dobrze widocznych miejscach (np. w samochodzie) sami zapraszamy potencjalnego złodzieja. Tego typu zachowania prowadzić mogą także do przestępstw o charakterze sytuacyjnym, a więc popełnianych przez osoby, które po prostu wykorzystują konkretną nadarzającą się okazję. Zatem pozostawiając telefon „na widoku” i bez opieki sami znacząco zwiększamy ryzyko jego kradzieży.

  1. Przygotuj się na najgorsze

Zasada ta odnosi się nie tylko do samego uniknięcia kradzieży, co raczej przygotowuje na problemy z nią związane. W ramach takiego przygotowania warto zapisać w bezpiecznym miejscu numer IMEI telefonu (numer identyfikacyjny). Zwiększy to szansę na znalezienie utraconego urządzenia.

Jeśli zaś przenosimy na swoim smartfonie wartościowe dane należy rozważyć przygotowanie się na ich zdalne usunięcie. Do tego celu odpowiednio wcześnie powinniśmy skonfigurować stosowane ustawienia (w telefonach z systemem Android służy do tego Android Device Manager, zaś dla iPhone’a dedykowana jest usługa „Find my iPhone”, konfigurowana w sekcji iCloud). Oczywiście zdalne usunięcie danych sprawi, iż znikną one bezpowrotnie, więc na etapie prewencji warto pamiętać o tworzeniu ich kopi zapasowych.

W ramach przygotowania na ewentualność kradzieży nie możemy zapominać również o jednym z najbardziej elementarnych zabezpieczeń telefonu, a wiec ustawieniu hasła powiązanego z blokadą ekranu. Ta prosta metoda w znaczącym stopniu utrudni przestępcy działanie.

PODOBAJĄ CI SIĘ TREŚCI NA BLOGU?

Dołącz do subskrybentów newslettera, aby otrzymywać ciekawe treści, które pomogą Ci zatroszczyć się o bezpieczeństwo Twoje i Twojej organizacji.

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 1 =

error: Content is protected !!