Bezpieczne zakupy on-line [+infografika]

Oszustwa podczas zakupów w sieci to niestety dość częste zjawisko. Z tego wpisu dowiesz się na co szczególnie warto zwrócić uwagę, aby nie dać się nabrać i bezpiecznie zrealizować transakcję. Zapraszamy do lektury!

 Zakupy w sieci dają szansę na skorzystanie z naprawdę atrakcyjnych ofert, często niedostępnych w sklepach stacjonarnych. Jednocześnie taki rodzaj transakcji obarczony jest sporym ryzykiem: zagraża nam m.in. otrzymanie uszkodzonego towaru, niewłaściwej jego ilości, czy nie otrzymanie go wcale.

Ryzyko związane z zakupami w sieci wzrasta zwykle w okolicach świąt, kiedy to rośnie zainteresowanie internetowymi zakupami.    

Jak działają oszuści?

Zapamiętaj, że zdecydowana większość takich oszustw bazuje na atrakcyjności oferty (zwykle czynnikiem mającym przyciągać ofiary jest nadzwyczaj korzystna cena).
Przestępcy nierzadko uciekają się do podrabiania całych stron internetowych, bazując na rozpoznawalnych rozwiązaniach graficznych, a nawet imitując znane logo.

Poniżej przedstawiono fundamentalne zasady, dzięki którym znacząco ograniczysz ryzyko związane z zakupami w sieci. Zaś w ich utrwaleniu pomoże Ci infografika dostępna w dalszej części wpisu.  

Jak uniknąć oszustwa

 • Korzystaj z zaufanych stron –korzystanie ze stron takich jak Allegro nie daje 100% gwarancji bezpieczeństwa, niemniej poprzez wykorzystanie szeregu rozwiązań (np. możliwości oceniania sprzedawców) takie portale znacząco redukują ryzyko nieuczciwej transakcji.  
 • Przeczytaj regulamin – stamtąd dowiesz się o tym, jak przebiega proces zakupu oraz jakimi opłatami będziesz obciążony. Z kolei brak regulaminu na głównej stronie sklepu znacząco obniża jego wiarygodność.  
 • Zwróć uwagę na błędy ortograficzne, gramatyczne oraz ogólną estetykę strony – wszelkie przejawy niedbalstwa i błędów mogą wskazywać, że strona bądź oferta jest próbą wyłudzenia.  
 • Sprawdź czy sklep podaje dane kontaktowe (adrese-mail, telefon, fizyczny adres sklepu) – zadzwoń tam i porozmawiaj z osobą odpowiedzialną za sprzedaż. Jeśli nie uda Ci się nawiązać z nikim kontaktu to możliwe, że całe przedsięwzięcie zorientowane jest na wyciągnie pieniędzy od nieostrożnych kupujących.
 • Gdy witryna przypomina znaną Ci stronę, a z pewnością nią nie jest, to „wiedz, że coś się dzieje” 😉 – w taki wypadku zachowaj szczególną ostrożność.
 • Podobnie sytuacja wygląda z adresem URL – wszelkie dodatki bądź zmiany pojedynczych liter w nawiązujące do znanych adresów (np. allibaba.com zamiast alibaba.com) to silne przesłanka za tym, że autor strony chce wykorzystać to co rozpoznawalne do niecnych celów. Odnośnie adresu URL musisz zwracać uwagę na szczegóły (dodatkowe bądź podobnie wyglądające znaki, cyfry itp.), gdyż to one będą tutaj kluczowe w wykryciu oszustwa.  
 • Wykorzystaj dowód społeczny – sprawdź co ludzie piszą na temat sklepu oferującego interesujący Cię Towar, zwróć uwagę na oceny i opinie klientów i to najlepiej nie tylko na te, którymi chwali się wystawca. Dobrą praktyką jest wrzucenie nazwy sklepu do wyszukiwarki, jeśli sklep to próba oszustwa łatwo zazwyczaj wtedy znaleźć ostrzeżenia ze strony innych użytkowników sieci. (Sam dzięki wykorzystaniu tej metody uniknąłem kiedyś próby oszustwa).
 • Chroń swoje dane osobowe – w czasie internetowych zakupów łupem przestępców mogą paść także Twoje dane osobowe. Zwróć szczególną uwagę jakich danych wymaga sprzedawca i odpowiedź sobie napytanie czy rzeczywiście wszystkie one są niezbędne do przeprowadzenia transakcji. Zobacz również czy sprzedawca nie chce wykorzystać ich do celów wykraczających poza zakres transakcji (np. czy zamierza udostępnić je podmiotom trzecim świadczącym usługi marketingowe).
 • Gdy wprowadzasz jakiekolwiek dane logowania upewnij się, że połączenie jest szyfrowane (informuje o tym adres strony zaczynający się od HTTPS oraz zamknięta zielona kłódka).

Pamiętaj, że obecnie niestety istnieje duża liczba darmowych portali pozwalających przestępcom wygenerować  certyfikat szyfrowanego połączenia. Dlaczego nie traktuj go jako 100% gwarancji bezpieczeństwa.

 • Płacąc za zakupy korzystaj z serwisów pośredniczących jak PayPal albo PayU – dzięki nim sprzedawca nie pozna numeru karty. Pozwala to na ograniczenia ryzyka związanego z wykorzystaniem Twojej karty przez osoby o wrogich zamiarach.  
 • Kupując na tablicach ogłoszeń preferuj kontakt bezpośredni i nie wysyłaj pieniędzy przed sprawdzeniem, czy sprzedawca i towar spełniają Twoje oczekiwania – w przeciwnym razie odzyskanie pieniędzy może być bardzo trudne.

Jeśli mimo tego, że sklep internetowy nie spełnia żadnego z powyższych kryteriów, ale intuicja podpowiada Ci że coś jest z nim nie tak, po prostu z niego nie korzystaj.

W przypadku wycieku danych dotyczących karty – natychmiast zadzwoń do swojego banku i zablokuj kartę.  

Jeśli zaś mimo wszystko padłeś ofiarą przestępców, zgłoś sprawę na Policję oraz ostrzeż na forum innych, to z pewnością utrudni życie przestępcom.  

Poniżej znajduje się infografika pozwalająca lepiej zapamiętać wymienionej wcześniej rady. Udanych i bezpiecznych zakupów!

bezpieczne zakupy w internecie

Jeśli jesteś zainteresowany doradztwem bądź szkoleniami w zakresie cyberbezpieczeństwa zapraszamy do kontaktu z B-secure.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 

PODOBAJĄ CI SIĘ TREŚCI NA BLOGU?

Dołącz do subskrybentów newslettera, aby otrzymywać ciekawe treści, które pomogą Ci zatroszczyć się o bezpieczeństwo Twoje i Twojej organizacji.

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem − 3 =

error: Content is protected !!