Psychologia kłamstwa – Tomasz Witkowski (książka)

psychologia kłamstwa

Kłamstwo to zjawisko starsze od ludzkości (dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tej książce). Dotyczy ono wszystkich obszarów życia, w tym także życia gospodarczego. Skuteczne przeciwstawienie się kłamcom i opowiadanym przez nim kłamstwom często przesądza o skuteczności prowadzonych negocjacji, realizacji kontraktu, czy przyjęciu właściwego kandydata do firmy.

Jednocześnie kłamstwo to fenomen mocno interdyscyplinarny, co sprawia, że jego zrozumienie i obrona przed nim wymaga wykorzystania wiedzy z różnych obszarów.

Psychologia kłamstwa autorstwa Tomasza Witkowskiego, mimo że jak sama nazwa wskazuje analizuje zjawisko kłamania głównie z perspektywy psychologicznej (zresztą sam autor jest psychologiem), nawiązuje do wielu innych dziedzin jak choćby retoryka czy biologia.

Z książki czytelnik dowie się m.in.:

  • czym jest kłamstwo i dlaczego tak trudno kłamać;
  • jakie motywy przyświecają kłamcom;
  • jak wygląda psychologiczny portret kłamcy;
  • jakimi strategiami posługują się kłamcy;
  • jaką rolę w kłamstwie i jego detekcji odgrywa język;
  • jakie narzędzia służą do demaskacji kłamstwa.

 

Po lekturze pracy Witkowskiego człowiek uświadamia sobie jak trudno jest rozszyfrować dobrego kłamcę, ale jednocześnie także to, że kłamcy idealni nie istnieją, a prawda – jak mówi ludowa mądrość – zawsze wcześniej czy później wypłynie na powierzchnię.

Wielowątkowość, rzetelność i szerokość spojrzenia nie utrudniają odbioru książki i sprawiają, że powinna ona znaleźć się na półce każdej osoby, w której pracy potrzebna jest umiejętność odróżnienia prawdy od nieprawdy. Jednocześnie Psychologia kłamstwa stanowi także dobry punkt wyjścia do dalszego zgłębiania tego tematu.

 

Książka ta przypomina o pokorze jaka powinna cechować każdego kto kłamstwo chce demaskować, gdyż – mimo że istnieją obiecujące metody i techniki detekcyjne – zróżnicowanie ludzkich cech oraz różnorodność społecznych zachowań sprawiają, że wykrywanie kłamstwa nadal pozostaje bardziej sztuką niż nauką.

PODOBAJĄ CI SIĘ TREŚCI NA BLOGU?

Dołącz do subskrybentów newslettera, aby otrzymywać ciekawe treści, które pomogą Ci zatroszczyć się o bezpieczeństwo Twoje i Twojej organizacji.

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 3 =

error: Content is protected !!