Polskojęzyczne strony i blogi, na których przeczytasz o cyberbezpieczeństwie 

Polskojęzyczne strony i blogi, na których przeczytasz o cyberbezpieczeństwie

Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa. W związku z tym, w dzisiejszym artykule prezentujemy kilkanaście ciekawych miejsc w polskojęzycznym Internecie, w których można znaleźć wartościowe, w pełni darmowe materiały pozwalające rozszerzyć swoją wiedzę w zakresie bezpieczeństwa w sieci.

Poniżej lista polecanych blogów i stron wraz z krótką charakterystyką prezentowanych treści. Większość z nich skierowana jest do osób, które chciałyby zdobyć podstawową wiedzę, ale część obfituje w materiały skierowane także do bardziej wymagających odbiorców.   

— Niebezpiecznik.pl –

Bodaj najpopularniejszy polski serwis poświęcony bezpieczeństwu IT. Przez złośliwych wyjadaczy tematu cyber nazywany czasami prześmiewczo „pudelkiem cyberbezpieczeństwa”. Nie zmienia to faktu, że Niebezpiecznika warto śledzić, szczególnie z uwagi na bardzo przystępną formę przekazu (z dużą dawką humoru) oraz masę praktycznych problemów, które podejmowane są na łamach serwisu. Z uwagi na szerokie grono odbiorów, redakcja Niebezpiecznika ma szybki dostęp do informacji o bieżących istotnych problemach bezpieczeństwa – dzięki czemu jest w stanie sprawnie informować o aktualnych kampaniach cyberprzestępców i innych problemach dotyczących szerszych grup społecznych.   

Zaufana Trzecia Strona

Jeden z czołowych portali w tej tematyce. Treści publikowane w serwisie nie są aż tak lekkie jak w przypadku Niebezpiecznika, ale nadal pozostają przyjemne dla osoby nietechnicznej. Zaufaną Trzecią Stronę wyróżniają regularnie pojawiające się odniesienia do zewnętrznych ciekawych i różnorodnych źródeł pod tytułem „Weekendowa Lektura”. Zarówno początkujący jak i bardziej zaawansowani znajdą tutaj coś dla siebie.

Sekurak – piszemy o bezpieczeństwie

Ostatni portal zaliczany do „wielkiej trójki” (bodaj) najchętniej czytanych w polskojęzycznym Internecie (niestety nie dysponuję statystykami mogącymi dowieść tej tezy, czy w ogóle zaprezentować tego typu ranking, a szkoda…). Sekurak wyróżnia się grupą docelową, którą są bez wątpienia osoby posiadające techniczne doświadczenia. Mimo takiej grupy docelowej, warto odwiedzić to miejsce by poznać szerszy obraz wyzwań i zagrożeń bezpieczeństwa IT. Lektura tekstów obowiązkowa dla osób, które chcą wzmocnić fundamenty swoje wiedzy w obszarze cyberbezpieczeństwa.  

Cyberbezpieczeństwo | CyberDefence24

Portal o bardziej informacyjnym niż eksperckim profilu. Wyróżnia go szersze spojrzenie na bezpieczeństwo informacyjne: uwzględniające szczególnie wymiar polityczny i międzynarodowy. Stąd znajdziemy tam sporo treści poświęconych zmaganiom państw w domenie informacyjnej, cyber-szpiegostwu, cyfryzacji, sztucznej inteligencji i wielu innym ciekawym tematom.

Kategoria News | CERT Polska

Portal administracji publicznej publikujący treści skierowane zarówno do profesjonalistów (głównie informacje o zidentyfikowanych podatnościach) jak i osób chcących zdobyć wiedzę poprawiającą ich bezpieczeństwo osobiste (zawartych głównie w bazie wiedzy i aktualnościach). CERT publikuje cyklicznie także świetny zestaw porad bezpieczeństwa dla użytkowników pod tytułem OUCH! (OUCH! | CERT Polska).

Osoby potrzebujące rzetelnego źródła wiedzy o zagrożeniach w sieci na potrzeby analizy ryzyka dla bezpieczeństwa informacji koniecznie powinny sięgnąć po „Raport roczny z działalności CERT Polska”.

Ministerstwo Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji to kolejny podmiot publiczny, która stara się szerzyć wiedzę o bezpieczeństwie informacji. Robi to za pomocą prostych porad odnośnie konkretnych, praktycznych tematów z zakresu bezpieczeństwa IT, a także przez różne projekty. Rodzice, których dzieci korzystają z sieci powinni zapoznać się z kampanią Ministerstwa o wymownym tytule: Nie zagub dziecka w sieci.

OpenSecurity.pl ⋆ …ponieważ bezpieczeństwo to kwestia świadomości zagrożeń

Blog o bezpieczeństwie informacji i cyberbezpieczeństwie skierowany do bardzo szerokiego grona odbiorców (od użytkowników i właścicieli firm po ekspertów). Bardzo szeroki jest także zakres prezentowanych treści co pozwala przekrojowa spojrzeć na tematy wchodzące w zakres jednego dużego parasola pod nazwą „bezpieczeństwo informacji”. Zdecydowanie warto odwiedzić.

Poradniki | Security Awareness

Security Awareness to duża dawka ciekawych artykułów o zagrożeniach pisanych z perspektywy użytkownika komputera i sieci. Sporo treści odnosi się także do tematów takich jak: bezpieczeństwo na portalach społecznościowych, ochrona prywatności, czy bezpieczeństwo najmłodszych w sieci.

„Wielka czwórka” o cyberbezpieczeństwie

Zbliżając się do końca, jeszcze 4 portale korporacyjne z tzw. wielkiej czwórki audytorskiej. Ich poziom się różni między sobą, a w części z nich ostatnie wpisy dodano już dość dawno temu. Mimo tego warto przeglądnąć te treści, bo nierzadko tworzą je osoby, które niejedno widziały w obszarze bezpieczeństwa informacji i co istotne widziały to z perspektywy audytora. Cztery poniższe blogi wyróżnia spojrzenie w przyszłość i odwołania do autorskich raportów.  

Cybersecurity | Cyberbezpieczeństwo | EY Polska

Blog KPMG w Polsce – KPMG Poland

Cyberbezpieczeństwo | Deloitte

Cyberbezpieczeństwo | PwC Polska

The last but not least

bezpieczenstwobiznesu.com.pl

Gorąco zachęcam także do zapoznania się z kilkudziesięcioma wpisami poświęconymi tematyce bezpieczeństwa informacji, które pojawiły się na moim blogu. Przekrojowe spojrzenia na obszar bezpieczeństwa informacji skierowane głównie do osób, które poszukują podstawowej wiedzy.

—–

Jeśli uważasz, że pominąłem jakiś ważny serwis lub bloga – daj znać w komentarzu!

PS W powyższym zestawieniu nie uwzględniałem portali poświęconych ochronie danych osobowych i prywatności, na nie przyjdzie jeszcze czas.

PODOBAJĄ CI SIĘ TREŚCI NA BLOGU?

Dołącz do subskrybentów newslettera, aby otrzymywać ciekawe treści, które pomogą Ci zatroszczyć się o bezpieczeństwo Twoje i Twojej organizacji.

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 4 =

error: Content is protected !!