Stres – niewidzialny wróg Twojej firmy

stres a bezpieczeństwo firmy

Niezależnie od tego czy prowadzisz jednoosobową działalność, czy Twoja firma podbija światowe rynki – na pewno ma ona jednego wroga. Trudno go dostrzec, choć dużo się o nim mówi. Trudno go ujarzmić mimo, iż opracowano wiele strategii radzenia sobie z nim. I co najgorsze, choć nie widać tego gołym okiem, powoduje on duże, wymierne straty. Ten wróg to stres.

Stres – temat niezwykle popularny (czemu trudno się dziwić) rzeczywiście stanowi dla przedsiębiorstwa niebagatelne zagrożenia. Nierzadko większe niż wrogie działania konkurencji, makroekonomiczna niestabilność, czy trudne do przewidzenia transformacje społeczne, determinujące zachowania klientów.

W przeciwieństwie do wymienionych wyżej przykładów niebezpieczeństw grożących przedsiębiorstwu, stres jest czymś naturalnym i względnie niezmiennym. Jest częścią natury ludzkiej. Innymi słowy – jesteśmy na niego skazani.

Dlaczego niebezpieczny?

Stres na ogół nie jest postrzegany w kategoriach zagrożenia dla organizacji. Niemniej, bez wątpienia, jest on jednym z najpoważniejszych wyzwań stających przed współczesną firmą, a nieopanowywany stanowi dla niej poważne niebezpieczeństwo. Dlaczego?

Przede wszystkim negatywnie oddziałuje na najcenniejszy rodzaj kapitału, jakim jest kapitał ludzki. W najlepszym razie po prostu ogranicza potencjał i produktywność zatrudnionych osób. W najgorszym może powodować choroby pracowników (takie jak np. zaburzenia układu krwionośnego, nerwice, bezsenność, depresję) czy nawet może stać się przyczyną ich śmierci.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak stres wiąże się z ryzykiem przedwczesnej śmierci – zobacz koniecznie wpis pt. Kod nieśmiertelności – czyli jak oszukać śmierć cz. 1

Stres ujemnie wpływa również na zadowolenia z pracy, zaangażowanie
w podejmowaną aktywność, uczestnictwo w firmie (rozumiane jako chęć pozostawania w firmie przez dłuższy czas). Negatywny wpływ stresu na te elementy zwiększa prawdopodobieństwo podjęcia się przez pracowników działań wymierzonych w interes przedsiębiorstwa, takich jak kradzieże, sprzedaż informacji, oszustwo itd.

Nadmierne obciążenie stresem jest główną przyczyną wypalenia zawodowego. A jego skutki nie tylko obniżają jakość stosunków międzyludzkich w miejscu pracy, ale negatywnie wpływają również na kontakt z przedstawicielami otoczenia organizacji (klientami, inwestorami, dostawcami, akcjonariuszami). Wynikiem czego są zarówno wymierne straty finansowe oraz trudniejszy do zmierzenia uszczerbek na wizerunku organizacji.

Co więcej, stres przyczynia się także do zwiększenia częstotliwości występowania wypadków w miejscu pracy. A to z kolei ma bezpośrednie przełożenia na stan zdrowia personelu, zużycie zasobów przedsiębiorstwa (maszyny, pojazdy, narzędzia itd.) oraz w niektórych przypadkach skutkować może roszczeniami ze strony pokrzywdzonych osób. Ponadto, firma w której często dochodzi do wypadków w miejscu pracy postrzegana jest negatywnie przez swoje otoczenie (z jednej strony zmniejsza się zainteresowanie nią w oczach potencjalnych nowych klientów i pracowników, z drugiej zaś bardziej interesować się nią zaczynają przedstawiciele organów kontrolnych).

Kiedy stres staje się problemem dla jednostki? Dowiedź się czym jest ogólny syndrom adaptacyjny.

Co można z tym zrobić

Jak widać stres stanowi realne niebezpieczeństwo dla firmy. W związku
z tym bezwzględnie wymaga uwagi ze strony decydentów.

W procesie opanowywania negatywnych skutków stresu niezbędna jest przede wszystkim świadomość tego, że zjawisko to istnieje, a ignorowane ujemnie oddziałuje na bezpieczeństwo przedsiębiorstwa. Ponadto ważna jest znajomość mechanizmów stresu, elementów miejsca i treści pracy, które są głównymi źródłami obciążenia psychicznego zatrudnionych. Niezbędne jest również opracowanie zestawu strategii i środków redukujących poziom stresu.

Oczywiście wiedza ta rozpowszechniona powinna być również wśród samych pracowników, gdyż to właśnie oni są najbardziej obciążeni stresem i siłą rzeczy, to na nich spoczywa główny ciężar zmagań z negatywnymi skutkami tego zjawiska. Najlepszym sposobem na promocję wiedzy na temat stresu, właściwych sposobów na radzenie sobie z nim, a nawet zarządzanie energią (którą w gruncie rzeczy jest stres) są szkolenia i warsztaty dla członków organizacji. Takie szkolenia oraz warsztaty mogą być przeprowadzone przez kompetentnych w tym zakresie pracowników działu HR. Gdy organizacja nie ma takich możliwości, warto rozważyć wysłanie pracowników (szczególnie tych najbardziej narażonych na duże obciążenie stresem) na szkolenia zewnętrzne bądź zorganizować takie szkolenie z udziałem zewnętrznych specjalistów.


Jeśli chcesz ograniczyć problem stresu w swojej organizacji poprzez systemowe działania lub planujesz zorganizować warsztaty dla swoich pracowników – zapraszam do kontaktu z B-secure!


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Stres w liczbach

3 kategorie sytuacji potencjalnie stresujących

13 mitów na temat stresu

Ogólny syndrom adaptacyjny – czyli o tym kiedy stres staje się problemem

PODOBAJĄ CI SIĘ TREŚCI NA BLOGU?

Dołącz do subskrybentów newslettera, aby otrzymywać ciekawe treści, które pomogą Ci zatroszczyć się o bezpieczeństwo Twoje i Twojej organizacji.

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + 13 =

error: Content is protected !!