Wprowadzenie do bezpieczeństwa biznesu – Jerzy Konieczny (książka)

Jerzy Konieczny

„Wprowadzenie do bezpieczeństwa biznesu” to pozycja szczególnie  warta polecenia osobom zaczynającym swoją przygodę z tematyką bezpieczeństwa w biznesie. Książka stanowi próbę całościowego ujęcia tej sfery bezpieczeństwa współczesnego przedsiębiorstwa, którą autor określa mianem bezpieczeństwa pozaekonomicznego (choć, jak sam podkreśla, wiąże się ono z ekonomicznym wymiarem działalności firmy).

W pierwszych dwóch rozdziałach autor skupia się na takich zagadnieniach jak system bezpieczeństwa firmy oraz bezpieczeństwo zarządzania personelem. Dalej rozwija kwestie dotyczące tych wymiarów firmowego bezpieczeństwa, które większości osób najczęściej kojarzą się z tą tematyką, czyli fizycznej ochrony osób i mienia oraz zabezpieczeń technicznych (monitoring, systemy alarmowe itp.). Z dalszej części książki możemy uzyskać elementarną wiedzę o wywiadzie gospodarczym
i ochronie własnych informacji. W kolejnych dwóch rozdziałach autor opisuje różnorodne kwestie związane z bezpieczeństwem transakcji finansowych i problemami z pracownikami. Ostatni, dziewiąty rozdział książki dedykowany jest tematyce poszukiwania sprawców zdarzeń. Tutaj dowiadujemy się o wybranych elementach dorobku kryminalistyki, pomocnych w wykrywaniu sprawców działań skierowanych w dobro przedsiębiorstwa. A ponadto, o tym jak pomóc mogą nam w takiej sytuacji prywatni detektywi oraz o tym jaką taktykę powinniśmy przyjąć podczas rozmowy z podejrzanym o nadużycia członkiem organizacji.

Książka „Wprowadzenie do bezpieczeństwa biznesu” pomimo syntetycznego charakteru nie jest pozycją kompletną. Pominięte zostało tutaj wiele obszarów niezwykle istotnych w kontekście zapewniania przedsiębiorstwu funkcjonalności i przetrwania. Niemniej pozycja tak jest jak najbardziej warta przeczytania. Więcej – powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich przedsiębiorców i osoby odpowiedzialne za firmowe bezpieczeństwo. Z kilku powodów. Po pierwsze uświadamia o wielości i różnorodności zagrożeń grożących współczesnej firmie. Po drugie kreśli kierunki, które z punktu widzenia bezpieczeństwa w biznesie wymagają zgłębienia. Po trzecie, autor książki Jerzy Konieczny to bez wątpienia jeden z największych znawców tej tematyki w Polsce. Po wtóre wreszcie, książka ta jest jedną z nielicznych pozycji reprezentujących szerokie podejście do problematyki bezpieczeństwa w działalności gospodarczej. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Bezpieczeństwo w biznesie – czyli co nam zagraża i co możemy z tym zrobić

Bezpieczeństwo współczesnej firmy – Marek Ciecierski, Robert Nogacki (książka)

The Global Risk Report – czyli co zagrażać będzie firmom w 2018 roku

Poziomy zarządzania bezpieczeństwem firmy

PODOBAJĄ CI SIĘ TREŚCI NA BLOGU?

Dołącz do subskrybentów newslettera, aby otrzymywać ciekawe treści, które pomogą Ci zatroszczyć się o bezpieczeństwo Twoje i Twojej organizacji.

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − 3 =

error: Content is protected !!